Kontakt koža na kožu
Kontakt koža na kožu i zašto je važan
Što je uopće kontakt koža na kožu ?
Postoji razlog zašto samo želite zagrliti, poljubiti i grickati taj slatki smotuljak koji je vaše prekrasno novorođeno dijete. To što osjećate je potpuno prirodno i biološki, a i vaša beba također to osjeti.
To je kontakt između mame i bebe – kada vašu bebu golu ili u peleni prislonite na vaša prsa. Odmah nakon rođenja je idealno vrijeme za početak iako je taj kontakt koristan i za stariju dojenčad.
Neki od razloga zbog kojih je kontakt koža na kožu važan:
- Podržava dojenje – Beba u prvim trenutcima dojenja dodirom traži bradavicu te onda dolazi do sisanja. Ovo se ne može dogoditi ako se mama i dijete razdvoje. Bebe koje su osjetile taj prvi kontakt sa majkom brže rastu i duže su dojene. Osim toga, istraživači su otkrili da je neuspjeh u dojenju izravno povezan s prekidima u ranom kontaktu kože s kožom.
- Regulira temperaturu djeteta i druge fiziološke procese – Mama prsima zagrijava hladnu bebu ili se ohladi ako je dijete previše toplo. Koža na kožu također stabilizira šećer u krvi, disanje i krvni tlak. Ono što je zanimljivo je da koža na kožu s tatom također ima neke iste prednosti za bebu – kao što je stabilna razina šećera u krvi i temperatura.
- Smanjuje stres za bebu i mamu – Beba živi u maminom tijelu, te beba ne bi bila spremna tako brzo odmaknuti se od majke. Slično tome, mama bolje spava kad je beba blizu nje. Istraživanja pokazuju da kontakt kože na kožu smanjuje hormone stresa, smanjuje plakanje bebe te je beba mirnija.
- Pomaže i ojačava vezu mame i bebe – Oksitocin i drugi hormoni koji stvaraju privrženost oslobađju se kod kontakta „koža na kožu“ s mamom, pomažući bebama da se osjećaju sigurnije.
- Smanjena majčinska postporođajna depresija – Istraživanja pokazuju da majke koje su tijekom boravka u bolnici imale kontakt „koža na kožu“ su manje u stresu te nisu imale negativne osjećaje nakon što su se vratile kući.
- Podržava razvoj mozga – Rano povezivanje bebe i mame ključno je za normalni razvoj mozga. Kada se dijete rodi, njegov mozak je samo 25% veličine kao kada će biti odrasla osoba. Istraživanja pokazuju da rani događaji kod beba utječu na to kako mozak nastavlja rasti. Bebe koje su imale kontakt kože na kožu imale su bolji rast mozga.
Osim onih dodira koji se pružaju svakodnevno, masaža bebe je tekođer odličan način za pružanje dodira te ju isto podrazumijevamo pod kontaktom „koža na kožu“.
Kontakt „koža na kožu“ odličan je način da pomognete bebi na putu ka dojenju, kod optimalnog razvoja i da bude zdravija i sretnija beba te potiče razvijanje povjerenja i ljubavi.
© plant.hr
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.