Pelenski osip kako pomoći?
Pelenski osip kod djece – Prevencija
Pelenski osip zna biti vrlo neugodan za bebu i ukoliko ga se ne prevenira ili što prije ublaži, može se razviti infektivno stanje kojeg je kasnije puno teže liječiti.
Najbolje što možete učiniti ako je vaše dijete sklono pojavi pelenskog osipa je njegova prevencija. Iako i ona ponekad nije moguća. Održavanje područja pelena suhim, čistim i prozračnim jedno je od temelja prevencije pelenskog osipa.
Preporuke kod pelenskog osipa
Kako bi se pelenski osip prevenirao ili što uspješnije liječio preporučuje se:
- Što manje vlage što podrazumijeva dobro sušenje pelenskog područja nakon prematanja i njege i često mijenjanje pelena (ne zaboravite na previjanje noću). Zaštitu od vlage osigurajte uz pomoć puder sa visokom upojnom moći. Obratite pozornost da oni ne sadrže talk kao sastojak zbog njegove štetnosti. Prirodna verzija pudera sa bijelom glinom i nevenom, kamilicom i zobi idealna je i adekvatna zamjena koja će kožu zaštititi od suvišne vlage, ali i njegovati.
- Što više zraka – ostavljajte bebu što više bez pelena. Pazite da pelene nisu snažno stegnute.
- Što manje nadražujućih sredstava – pobrinite se da je guza stalno čista učestalim previjanjem. Izbjegavajte pranje pelenskog područja agresivnim sapunima ili vlažnim maramicama jer oni mogu dodatno nadražiti kožu. Ako ih koristite onda se pobrinite da su u pitanju neagresivni sapuni i da ih koristite povremeno. Najbolje je ukoliko kožu od pelenskog osipa perete običnom vodom. Kožu nakon pranja temeljito posušite.
Obratite pozornost i na same pelene koje koristite jer upravo sredstva koja sadrže pelene znaju biti uzročnikom iritacija. Razmislite možda i o promjeni pelena, ali i o uvođenju platnenih pelena kod kojih opet obratite pažnju na dobro ispiranje zbog mogućih zaostataka praška i samim time potencijalnih iritacija.
- Zaštitna krema – nanošenje krema visoko se preporučuje, no obratite pozornost da ta krema bude takva da osigurava dovoljno zraka koži, da nije propusna za vodu, te da intenivno njeguje i sprječava razvoj infekcija i iritacija. Krema bi trebala osiguravati smanjenje dodira kože s urinom, ali i sprječavati infekcije. Obratite pozornost na sastojke kako nešto od njih ne bi uzrokovalo dodatne probleme (pogledajte Baby balm – prirodni balzam za njegu i zaštitu bebine kože). Prednost dajte prirodnim proizvodima jer upravo pojedini sastojci krema mogu uzrokovati dodatno pogoršanje stanja.
- Izbjegavajte namirnice koje bi mogle iritirati – bilo da je u pitanju uvođenje novih namirnica ili dojenje. Ovo se posebno odnosi na djecu koja su pokazala osjetljivost na pelensko područje. Neke namirnice koje mogu iritirati i promijeniti pH stolice dojenčeta. Stoga takve probajte uvoditi postepeno ili ih još neko vrijeme izbjegavajte. To se primarno odnosi na citruse i kisele namirnice ili hranu.
Dodatni prirodni savjeti kod pelenskog osipa
Kod bebinih tegoba pelenskog osipa možete pokušati i slijedeće prirodne metode koje su se pokazale učinkovite kod većeg broja djece:
- kožu guze čistite emulzijom (mješavinom) bademovog ulja i ružine vodice
- dobro osušenu guzu namažite maskom od gline koju ste pripremili dodajući prah gline u neku vrlo blagu kremu. Masku pripremite snažnim mješanjem gline i kreme te nanesite u gustom sloju na kožu pelenske regije. Ostavite da djeluje poput maske za kožu neko vrijeme, a potom dobro isperite kožu i temeljito osušite.
- Na pregibe i kao prevenciju gljivica i ublažavanje upaljenosti kože nanesite malo prirodnog pudera
- Balzam na bazi nevena ili čajevca i lavande – ovi prirodni sastojci tajne su kod liječenja pelenskog osipa još od davnina (pogledajte: Baby balm)
Ako osip i crvenilo ne prolaze kroz 2-3 dana, svakako se obratite liječniku /pedijatru jer u pitanju mogu biti infekcije (bakterijske, virusne ili gljivične) koje će trebati liječiti odgovarajućim lijekovima.
Prirodna krema za zaštitu i njegu kod pelenskog osipa
Prirodan baby puder - bez talka
Odgovori