Kolike – Metode smirivanja bebe
Otprilike 25 posto novorođenčadi pati od neobjašnjivih napadaja neutješnog plakanja, to često shvaćamo kao posljedicu grčeva – KOLIKE ili GRČEVI kod bebe. Poremećaj se pojavi tijekom prvih nekoliko tjedana života, a često je najteži kad dijete navrši šest tjedana. Gotovo se sva novorođenčad za tri mjeseca oslobodi te tegobe.
Dijete koje muče kolike može plakati po nekoliko sati na dan, obično najviše u ranu večer. Često će koljena privući prsima, a trbuh će im biti tvrd i izgledati naduto. Dojenčad plače zbog različitih razloga, ali je plač kolika prepoznatljiv i dijete očito trpi bolove, a nije umorno ili gladno. Vjeruje se da je bol posljedica napetih mišića u stjenkama crijeva, no pravi razlog nije poznat. Ostala objašnjenja među ostalima su vjetrovi koji se ne mogu osloboditi, problem s prehranom, preosjetljivost na umjetnu hranu, nedozrelost živaca u probavnom traktu, uzimanje čvrste hrane prije navršenih tri mjeseca.
Kako postupiti kad beba ima kolike?
Pokušajte biti strpljivi i s određenim postupcima i metodama saznati što vašoj bebi odgovara, a što ne. Primjerice, nekim bebama prilikom grčeva pomaže da ih nosite u uspravnom položaju i lagano ljuljate, neke više vole ležeći položaj, a nekima godi masaža i kontakt kože. Pokušajte ih poleći na leđa, na stranu ili trbuh, masirati stopala u kojima su živčani centri za probavu i trbuščić, držite dijete u krilu dok se njišete u stolici za njihanje ili pilates lopti. Na vama je da otkrijete što im pomaže.
Bliski kontakt djetetove i majčine ili očeve kože djeluje izrazito povoljno na smirenje kolika. Primijenite i masažu trbuha kružnim pokretima oko pupka u smjeru kazaljke na satu kojom se potiskuje zrak duž debelog crijeva prema vanjskom otvoru. Biljne kapi ili neki drugi prirodni proizvodi također mogu biti od pomoći i ublažiti kolike.
Odgovori