Prehrana tijekom dojenja
Što jesti tijekom dojenja?
Prehrana tijekom dojenja?
Tijekom trudnoće, većina majki brine o tome što stavljaju u svoj organizam kako bi zadovoljile potrebe i sebe i bebe. Prehrana tijekom trudnoće dobro je proučena i dobro se zna što je najbolje za razvoj djeteta kada je u maternici. I dok se dobro zna što je potrebno izbjegavati, a što se preporučuje tijekom trudnoće, kada je riječ o post-porođajnom zdravlju, kako majke, tako i dojenčeta, odgovori nisu toliko jasni. Smjernice da je i nakon porođaja potrebno jesti i živjeti „zdravo“ su u redu, no postoje i neke opaske koje je potrebno imati na umu.
Osjećajte se zdravo i hranite se prema potrebama
Tijekom dojenja, dijete će dobiti sve ili većinu glavnih hranjivih tvari izravno od majke, što jednostavno znači da majka mora osigurati potrebne hranjive tvari kako bi se zadovoljile djetetove potrebe. Srećom, tijelo majke za potrebe djeteta osigurava maksimalnu količinu hranjivih tvari iz onoga što majka stavlja u svoje tijelo, a čitav sustav opskrbe postaje još učinkovitiji.
Dakle, koliko je kvalitetna prehrana majke, toliko će i dijete dobivati više hranjivih nutrijenata potrebnih za pravilan rast i razvoj.
Povremeni propusti u prehrani tijekom dojenja nisu za zabrinuti, ali u pravilu, dobro je nastojati voditi brigu o balansiranoj prehrani koja će osigurati nutrijente iz svih skupina namirnica.
Dakle, puno svježeg voća i povrća, cjelovitih žitarica, laganih proteina i „dobrih“ masnoća. U međuvremenu, potrebno je obratiti pozornost da drastična smanjenja na tjelesnoj težini majke ukazuju da prehrana nije dostatna. Imajte na umu da su smjernice o energetskom unosu tijekom dojenja nešto povišene (dodatnih 200 do 500 kcal na dan) od standardnih preporuka.
Prehrana tijekom dojenja – Kalorije i vitamini
Možda najbolji savjet je da se majka ne opterećuje previše brojanjem kalorija. Majčino tijelo će joj reći ono što joj treba, pa ako se osjećate da vas preplavljuje osjećaj gladi, slušajte svoje tijelo i dajte mu ono što traži. Period dojenja nikako nije vrijeme za započinjanje s restrikcijskim dijetama. Obratite pozornost na tjelesnu aktivnost, pravilnu i dostatnu prehranu i s vremenom će kilogrami kojih se eventualno želite riješiti, otići sami.
Tijekom dojenja, ako smatrate da Vam je prehrana nedostatna na pojedinim elementima, možete dopuniti svoju prehranu i pojedinim vitaminima i mineralima poput kalcija ili vitamina B i D.
Proizvodi za podršku dojenju
Prehrana tijekom dojenja – Što treba izbjegavati?
Tijekom dojenja dobra je ideja izbjegavati hranu koja sadrži kontaminante kao što su pesticidi, insekticidi, bojila i druge kemikalije. Većina od nas srećom ima pristup širokom izboru organski proizvedenih namirnica, i potrebno je vrlo malo istraživanja kako bi saznali koje namirnice su potencijalno veliki sakupljači kontaminanata. Primjerice, špinat, jabuke, celer i jagode imati visok potencijal za razine kemijske kontaminacije, dok se avokado, luk, ananas, šparoge i mango nalaze znatno niže na toj ljestvici.
Alkohol je također potrebno izbjegavati jer može “ući” u majčino mlijeko. Istraživanja su pokazala da bebe koje doje kod majki koje piju alkohol dobivaju manje hranjivih tvari i značajno lošije spavaju. Povremeno, blago alkoholno piće neće napraviti nikakvu štetu, no cilj je imati na umu da je tijelu potrebno dva do tri sata kako bi se alkohol u jednom obroku vina ili piva uklonio iz organizma.
Ukoliko majka ili dijete imaju posebne prehrambene zahtjeve, potrebno je prilagoditi prehranu koncentriranu na zadovoljenje potreba. Razgovarajte sa svojim liječnikom, pedijatrom i drugim stručnjacima kako bi postigli maksimalan učinak prehrane na zdravlje i zadovoljili potrebe.
Uravnotežena i raznovrsna prehrana te zdrav stil života od iznimne su važnosti za zdravlje!
Odgovori