Grčevi u nogama
Grčevi u nogama, posebice noću javljaju se kod većine trudnica, najčešće u drugom tromjesečju trudnoće.
Ova pojava nije opasna za mamu i bebu, ali je kod nekih žena dosta bolna. Grčevi u nogama tijekom trudnoće češće se javljaju noću, nego danju, ali ovo nije pravilo. Najčešći razlog za grčenje nogu je nedostatak magnezija i tekućine.
Grčevi u nogama – uzroci
Iako se još uvijek ne zna zašto neke trudnice imaju češće grčeve u nogama u odnosu na druge, stručnjaci kažu da razlozi mogu biti različiti, a neki od njih su veći pritisak na noge, jer kako trudnoća odmiče, grčevi se javljaju češće, zbog tjelesne težine, a moguće kod nekih i kao manjak magnezija i oslabljena cirkulacija. Međutim, oni se javljaju i zbog pritiska maternice na krvne žile, koje vraćaju krv iz nogu prema srcu.
Grčevi u nogama – kako ih smanjiti?
Ako patite od grčeva, smanjite unos soli, jedite manje crvenog mesa i izbjegavajte gazirana pića. Obratite pažnju na dovoljan unos magnezija i vode te izmjenjujte razdoblja odmora (podignite noge na povišeni položaj) s razdobljima aktivnosti. Postoje i drugi načini da olakšate i savladate grčeve.
Osjetite li grč u nozi, ispružite nogu i stopalo lagano savijajte prema sebi. Katkad će pomoći i stajanje na hladnoj površini, a lagana masaža nogu prije spavanja kod mnogih se trudnica pokazala kao najbolje rješenje. Neko bilje također ima blagotvorno i opuštajuće djelovanje kod pojave grčeva u nogama (posebice kokotac i veprina), koje se preporučuje u obliku hladnih obloga sprejeva koje ih sadrže u koncentracijama sigurnim za primjenu tijekom trudnoće.
Kupke djeluju blagotvorno za uporne i teške noge u trudnoći, a posebice one sa solima bogatim magnezijem kao što je Magnezij kupka. Nježne soli i biljne esencije pružiti će nogama bržu dostupnost magnezijem i koraku ubrozo vratiti vitalnost.
Ako su grčevi i dalje česti i jaki, te vam noge naglo otiču i javlja se crvenilo obavezno to prijavite doktoru jer postoji opasnost od stanja koje je potrebno liječiti.
©PlanT | plant.hr
Odgovori