O dojenju – Istine i laži
Nove mame još se uvijek susreću s raznim mitovima o dojenju. Predstavljamo neke od njih.
Nemam dovoljno mlijeka, ne mogu dojiti
NIJE ISTINA. Majke često misle da ne mogu proizvesti dovoljno mlijeka za svoju bebu. Iako ih većina proizvodi sasvim dovoljno, pa čak unutar prva dva tjedna dojenja i više nego bebi možda ponekad treba. Zato što neke bebe ne rastu dovoljno brzo ili imaju slabiji prirast na težini, nije krivo pomanjkanje mlijeka već najčešće mlijeko kojeg beba ne dobiva. Najčešći razlog da beba ne dobiva dovoljno mlijeka je pogrešan položaj bebe na prsima, da ne siše učinkovito ili da su podoji prekratki ili prerijetki.
Dojenje boli i to je normalno
NIJE ISTINA. Dojenje ne bi smjelo boljeti. U prvih nekoliko dana dojenja, a posebno kod mama prvorotki, normalno je da su bradavice dojki i same grudi osjetljivije. Ponekad možete osjetiti blago probadanje u prsima u trenutku postavljanja djeteta na dojku i njegovih prvih usisa, no to u pravilu traje nekoliko dana. Bolno dojenje, krvave i ranjene bradavice su uglavnom rezultat nepravilnog položaja bebe ili sisanja. Doduše, moguće je da su u pitanju gljivična oboljenja, no uz prepoznatljive znakove. Smanjenje broja podoja neće umanjiti pojavu boli već primjena pravilnih položaja.
Dojenče mora biti na svakoj dojci po 15 minuta
NIJE ISTINA. Besmisleno je određivati koliko je djetetu potrebno da bude na dojci. Dijete će se pravilno hraniti ukoliko će biti pravilno položen i aktivno sisati. Dojenčad je različita i različito i sisa, također nekima treba duže, nekima kraće vrijeme, a nekad ovisi i o samoj situaciji pa i o tempu istjecanja mlijeka iz majčinih prsiju. Nekima je potrebno 5-10 minuta da se najedu iz jedne dojke, dok je drugima potrebno sat ili dva da se najedu iz obje dojke.
Prva tri do četiri dana nakon poroda nema dovoljno mlijeka
NIJE ISTINA. Prvo mlijeko ili kolostrum je veće gustoće, ali dolazi u manjim količinama što je sasvim normalno obzirom i na potrebe bebe. Ovo mlijeko je visoke kalorijske vrijednosti i izuzetno vrijedno za bebu. U dovoljno učestalih podoja sasvim zadovoljava potrebe dojenčeta i u iznimno malim količinama. Nakon otprilike 4 dana počinje se stvarati tzv. zrelo mlijeko.
Dojenom djetetu tijekom vrućeg vremena treba dodati vode
NIJE ISTINA. Majčino mlijeko sadrži svu potrebnu količinu vode koja je dojenčetu potrebna. Prvo mlijeko koje poteče tijekom početka podoja (tzv. prednje mlijeko) je više rijetko i osigurava dojenčetu dovoljno da ugasi žeđ.
Mama si prije svakog podoja mora oprati bradavice
NIJE ISTINA. Majčino mlijeko je sterilno, a svojim bogatim sastavom dojenče štiti od infekcija. Zbog toga je pranje bradavica prije ili nakon svakog podoja u potpunosti nepotrebno. Prečesto pranje bradavica, posebice uz korištenje sapuna odstranjuje prirodan zaštitni sloj kože kojeg stvaraju lojnice na bradavicama dojki. Ipak, potrebno je obratiti pozornost na higijenu, a posebice higijenu ruku.
Količina izdojenog mlijeka nam pokazuje koliko imamo mlijeka i stvara li ga mama dovoljno
NIJE ISTINA. Niti jedna izdajalica ne može tako dobro isprazniti prsa kao dojenče sisanjem. Dakle majka nikada ne može izdojiti količinu mlijeka koja bi joj točno govorila “koliko ima mlijeka”.
Nema načina da se ustanovi koliko mlijeka beba dobiva
NIJE POTPUNO ISTINA. Iako zaista ne možemo govoriti precizno, moguće je utvrditi da li beba dobiva dovoljno hrane. Vaganje dojenčeta baš i nije neka pouzdano, no postoje neki pokazatelji po kojima možemo s velikom sigurnošću utvrditi da je sve u redu:
- brojanjem mokrih pelena (najmanje 5-7 na dan)
- brojanjem pelena sa stolicom (u prvim tjednima najmanje 2 na dan, nakon 6. tjedna može izostati i na nekoliko dana, ali nakon toga je obilna)
- dojenče u prvih nekoliko mjeseci dobiva najmanje 450 grama na mjesec, dakle oko 115 grama na tjedan (prirast na težini računa se od najniže težine, ne porođajne). Od trećeg do šestog mjeseca najmanje 80 grama i od šestog mjeseca najmanje 50 grama tjedno.
- dojenče se često i pravilno doji
- zdrav izgled, napeta koža, raste u dužinu i povećava se opseg glavice
Ako majka ima nekakvu infekciju, neka prestane dojiti
NIJE ISTINA. Osim u nekim rijetkim slučajevima, dojenče je upravo dojenjem i majčinim mlijekom zaštićen od infekcija. Naime majčino tijelo proizvodi antitijela koja preko dojenja (mlijeka) štite dojenče od infekcije. Mnogo puta se dogodi da čitava obitelj bude bolesna, osim dojenčeta koje se doji.
Ako beba ima proljev ili povraća, najbolje je da mama prestane dojiti
NIJE ISTINA. U ovom primjeru je također bitno da majka nastavi dojiti. Dojenče koje povraća ili ima vodenastu stolicu često ne želi ništa drugo jesti osim dojke. To je zapravo za njih u tom trenutku i najbolja moguća opcija i zbog potrebe za dehidracijom.
Majka dojilja mora paziti što jede
DJELOMIČNO JE TOČNO. Majka dojilja mora se hraniti uravnoteženo i raznovrsno. Nema potreba za nekim posebnim namirnicama, kao ni izbjegavanjem nekih drugih osim ako njoj ili djetetu uzrokuju neke uočljive tegobe (alergije, intolerancija, nepodnošenje određene hrane i sl.).
Majka dojlja mora piti puno tekućine
Odgovori