Dojenje za imunitet bebe
Dojenje za imunitet djece ima neprocjenjivu vrijednost.
Imunološki sustav novorođenčadi nije u potpunosti zreo. Kompleksan i potpun sastav majčina mlijeka stoga je najbolja imunološka zaštita od zaraza kao i prevencija od potencijalnih budućih oboljenja.
Osim što je najbolji izvor prehrane za novorođenčad i dojenčad, majčino mlijeko, odnosno dojenje pruža vrlo važnu imunološku zaštitu protiv mnogih infekcija i oboljenja.
Dojenje za imunitet – Bogatstvo majčina mlijeka
Majčino mlijeko sadrži mnoge komponente koje doprinose zaštiti od bolesti. Stanične komponente (uključujući specifične T- i B- limfocite te nespecifične makrofage i neutrofile) su posebno visoke u kolostrumu, ali nalazimo ih i i kasnije, iako u manjim koncentracijama.
Dojenčad i djeca koja primjerice imaju visok potencijal za alergijskim oboljenjima (nasljedni faktor) tako dojenjem dobivaju prirodnu zaštitu organizma i dokazano imaju manje tegoba od onih hranjenih umjetnim izvorima hrane.
Osim imunoloških stanica, majčino mlijeko sadrži i ostale komponente i strukture koje dojenčetu omogućuju najbolju zaštitu. To su primjerice proteini poput laktoferina, lizozima i kazeina, zatim lipidi, oligosaharidi, razni enzimi, prostaglandini, faktori rasta, hormoni, i stanice koje na mnogo različitih načina omogućuju sprečavanje infekcije i moduliraju imunološki sustav.
Oni također stvaraju dobre preduvjete za pravilan razvoj probavnog sustava dojenčeta i njegove mikroflore, čime se dijete štiti od infekcija probavnog trakta, ali i preveniraju oboljenja u kasnijoj dobi.
Hormoni i hormonima slične tvari iz majčinog mlijeka, uključujući i inzulin i epidermalni faktor rasta, omogućuju učinkovitije sazrijevanje gastrointestinalnog (probavnog) sustava.
Spomenuti, ali i mnogi drugi čimbenici direktno i indirektno osiguravaju aktivnu i pasivnu zaštitu novorođenčadi i dojenčadi od virusnih i bakterijskih patogena, ali i od raznih drugih oboljenja i stanja kao što su alergije i autoimune bolesti.
Posebna svojstva majčinog mlijeka također pružaju dugotrajnu zaštitu od mnogih bolesti ili pojava.
To su primjerice smanjena mogućnost pojave sindroma iznenadne smrti djeteta, povećani rizik od pretilosti, tipa I i II dijabetesa te dječje leukemije, bolji psihološki i intelektualni razvoj i smanjenje rizika od nespecifičnog gastritisa.
Odgovori