Dojenje noću – Zašto je važno?
Dojenje noću (noćni podoji) zna biti iscrpljujuće za majku, no ono je nužno za dobru i zadovoljavajuću produkciju majčina mlijeka.
Internet je pun upita zabrinutih i iscrpljenih roditelja o informacijama što „treba“ učiniti kad se beba po noći često budi i doji. Razni savjeti, preporuke, priručnici i knjige često dodatno zbunjuju različitim pristupima i kontradiktornim informacijama. Tako u knjižarama imamo čitave odjeljke sa knjigama posvećenim dječjem spavanju, u trgovinama nailazimo na razne naprave i izume koji obećavaju uspjeh u smirivanju bebe i sl.
No, što zapravo znamo o tome zašto se dojene bebe noću češće bude?
Večina nas upoznata je s osnovnim činjenicama, no ovaj članak donosi malo drugačije informacije, manje publicirane i poznate činjenice koje nam govori znanost.
Doje noću – 5 “cool” činjenica koje vam nitko nije rekao o noćnim podojima
1) Je li Vam itko ikada rekao da …. su studije pokazale da majke koje doje zapravo spavaju dulje nego li majke koje hrane bebe umjetnim formulama?
Da, da, umorni ste, ali pročitali ste ispravno!
Prema jednoj studiji, roditelji koji doje u prva 3 mjeseca nakon poroda u prosjeku imaju čak oko 45 minuta više sna preko noći!(Izvor: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17700096) Za period od prva 3 mjeseca to je JAKO PUNO više sna, zar ne?
Ima još! Potvrđeno je i da je sve to dodatno spavanje vrlo važno za mentalno zdravlje majke te da ono smanjuje rizik od postporođajne depresije.(Izvor:http://www.ibreastfeeding.com/content/newsletter/nighttime-breastfeeding-and-maternal-mental-health)
2) Je li Vam itko ikada rekao da … u dojilja, proizvodnja prolaktina (hormon koji potiče stvaranje mlijeka) slijedi cirkadijalni ritam (biološki dnevni ritam)?
Istraživanja su pokazala da su razine prolaktina kod majki koje doje znatno veće tijekom noći. Stoga jedan od zaključaka može glasiti: bebe često žele dojiti noću, jer, sasvim jednostavno, po noći im majka osigurava više mlijeka!
3) Je li Vam itko ikada rekao… da se djeca rađaju bez utvrđenog cirkadijalnog ritma?
U prijevodu, bebe ne mogu reći kada je dan, a kada noć! Može potrajati i do nekoliko mjeseci da bebe razviju svoje cikluse!
Bebe također ne stvaraju melatonin (hormon koji potiče san) tijekom većeg dijela svog ranijeg života. A pogodite putem čega i kako mogu dobiti puno melatonina? Pa putem majčina mlijeka, naravno, i to posebno onog noćnog! (Izvor: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22205210).
Znanstvenici se slažu da melatoninom bogato mlijeko u noćnim podojima pomaže bebama da razviju vlastite cirkadijalne cikluse.
4) Je li Vam itko ikada rekao da … je osim melatoninom, noćno majčino mlijeko bogato i drugim tvarima koje pospješuju san bebe?
Izvadak iz članka autora na Sveučilištu Notre Dame koja proučava rano djetinjstva, Darcia Narvaez, PhD:
„Roditelji bi trebali znati da mlijeko u večernjim satima sadrži više triptofana (amino kiseline koja potiče san). Triptofan je prekursor serotonina, hormona odgovornog za vitalne funkcije mozga i njegov razvoj. U ranom životu, triptofan dovodi do razvoja više receptora serotonina (Hibberd, Brooke, Carter, Haug, i Harzer, 1981). Noćno mlijeko također bogatije je aminokiselinama koje potiču sintezu serotonina (Delgado, 2006; Goldman, 1983; Lien, 2003). Serotonin pospješuje rad mozga, i „drži ga u dobrom raspoloženju“, te pomaže kod razvoja ciklusa sna i budnosti (Somer, 2009).”(Izvor:http://www.psychologytoday.com/blog/moral-landscapes/201303/normal-infant-sleep-night-nursings-importance)
5) Je li Vam itko ikada rekao da … je noćno dojenje važno za održavanje dugoročne proizvodnje mlijeka stabilnom i da može zapravo značiti manje izdajanja tijekom dana kod zaposlenih majki (odlazak na posao)? Naime, dojene dojke znaju koliko mlijeka napraviti prvenstveno na temelju koliko često se prazne (zakon ponude i potražnje).
Dojenje noću – Važno je!
No, ponovimo … Ako majka ne doji ili ne prazni dojke dovoljno puta u razdoblju od 24 sata kako bi postigla tzv. „magic number“ ili čarobni broj (broj puta koji majka isprazni njene grudi za održavanje proizvodnje mlijeka u 24 sata), njena opskrba mlijekom će se smanjivati. Za zaposlene majke dojilje, više dojenja noću znači veću opskrbu u 24-satnom razdoblju, što bi moglo značiti i manje izdajanja dok je na poslu!
I eto, ako Vas i dalje muče i brine zašto se vaše dijete toliko često budi noću, pokušajte se sjetiti da vam ono zapravo daje više sna ubuduće, smanjuje vaš rizik od postporođajne depresije, gradi i osnažuje svoj mozak, vjerojatno smanjujući rizik od dugoročnih poremećaja raspoloženja, da razvija vlastiti biološki ritam, dobiva više hrane i pojedinih nutritivnih tvari, osigurava da i u buduće dobiva dovoljno hrane i daje vam mogućnost da se tijekom radnog vremena manje izdajate!
Članak slobodno preveden i preuređen sa: http://breastfeedchicago.wordpress.com/2013/05/24/5-cool-things-no-one-ever-told-you-about-nighttime-breastfeeding/
Odgovori